Otomotiv Mühendisliği

Eğitim Türü
: Doktora
Ana Bilim Dalı Başkanı
:
Koordinatör
:
Sekreter
:
Tanıtım Broşürü

Programa başvurmak için ALES’den en az 65 puan almış olmak. YDS, KPDS veya ÜDS’den İngilizce dil puanı en az 55 almış olmak. Otomotiv Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Makine Eğitimi (Otomotiv), Gemi Makinaları ve Uçak Mühendisliği tezli yüksek lisans mezunu olma şartı aranmaktadır.

Öğrenciler iki ders dönemi ve dört tez dönemi olmak üzere toplamda altı dönem eğitim verildikten sonra programı tamamlamış olurlar. Ders döneminde 48 AKTS (8 ders) seçmeli, 12 AKTS (2 dönem) uzmanlık alanı derslerini tamam başarıyla geçen öğrenciler doktora yeterlilik sınavına tabi tutulurlar. Yeterlilik sınavını başarıyla tamamlayanlar 24 AKTS (4 dönem) uzmanlık alanı ve 96 AKTS (4 dönem) tez çalışmasını tamamladıktan sonra toplamda 146 AKTS tamamlayarak tez teslim şartlarını yerine getirmiş olurlar. Derslerin dışında; alanında en az bir tane indeksli (SCI,SCI-Expanded,SSCI,AHCI) yayın yapmış olmak şartıyla mezun olurlar.

Doktora programından mezun öğrenciler, bağımsız araştırma yapma, bilimsel olayları geniş ve derin bir bakış açısı ile irdeleyerek yorum yapma ve yeni sentezlere ulaşmak için gerekli adımları belirleme yeteneği kazanırlar. Mezun olduktan sonra bilimsel çalışmalar yapabilen Ar-Ge kurumlarında yeni ürünler ortaya koyabilecek otomotiv sanayiinin beyin gücünü tamamlayan kişiler olarak çalışabilirler.


Akademik Kadro

No items were found matching the current filters.